Nawigacja BE-ON-ROAD

nawigacje android
Nawigacja Be-on-road. Porównując parametry niektórych nowych smartfonów jakie w ostatnim czasie pojawiły się na rynku zauważyłem, że posiadają zainstalowaną nawigację o nazwie „Be-on-road„.  Dlaczego spośród  aktualnie dostępnych bardzo wielu nawigacji, można to sprawdzić przykładowo w sklepie Play,  wybrano właśnie tą. Poszukałem w Internecie i znalazłem aplikacje do zainstalowania za darmo na Androida zarówno w sklepie Play jak i na stronie firmowej  www.beonroad.com. Jak się okazało producentem tej nawigacji jest czeska firma z Brna o nazwie Aponia Software. Nawigacja jest tworzona dla samochodów osobowych z wersją dla pieszych i dla samochodów ciężarowych. W niektórych krajach, w tym w Polsce dostępna jest opcja traffic, czyli informująca o natężeniu ruchu na drogach. Nawigacja ta w zasadzie jest wersją offline, czyli do bieżącej pracy nie potrzebuje dostępu do Internetu. Instalacja oprogramowania oraz pobieranie potrzebnych map odbywa się za pośrednictwem Internetu. Można to wykonać bezpośrednio na smartfonie znajdującym się w zasięgu Wi-Fi ze strony sklepu Play lub też pobrać ze strony firmowej specjalne oprogramowanie. Pozwala ono zainstalować program i potrzebne mapy na kartę pamięci znajdującą się w czytniku komputera a następnie przenieść kartę do smartfona. Nawigacja Be-on-road oferuje możliwość instalacji dwóch rodzajów map nawigacyjnych. Pierwsze to znane z profesjonalnych nawigacji mapy firmy Navteq a drugie to mapy o nazwie OpenStreetMap. Niestety mapy firmy Navteq otrzymujemy za darmo tylko na 7 dni a jeśli chcemy na dłużej to musimy zapłacić. Mapa Polski kosztuje 19,90 euro, Europy – 39,90 euro, Centralnej lub Wschodnie Europy z Polską – 29,90 euro, itd.  Ale to nic bo mapy OpenStreetMap są dostępne za darmo i na dodatek obejmują bardzo dużo krajów świata. Open StreetMap są to tzw. mapy Open Source, czyli ogólnie dostępne, tworzone przez społeczność internautów. Każdy może zarejestrować się do programu i wnosić poprawki do map ze stron, które dobrze zna. Przeglądając mapy Open StreetMap wielokrotnie widziałem, że np. ulice w nowych osiedlach są o wiele dokładniej opisane niż na mapach profesjonalnych. Ale były też miejsca gdzie brakowało oznakowania już dawno istniejących ulic. Wszystko zależy od aktywności społeczności internautów w danym regionie. Dlatego przy tego typu mapach nie należy narzekać, że brakuje mojej uliczki tylko samemu ją wprowadzić do map i po jakimś czasie zobaczyć zmiany na mapie. Główną zaletą tych map jest  to, że są darmowe. Wracając do naszego programu Be-on-road to przy instalacji musimy zaznaczyć jakie języki chcemy zainstalować – po polsku są dwa głosy Magda lub Przemek.

be-on-road

bor3

 

be-on-road

bor

Musimy też wskazać jakie mapy chcemy zainstalować i to nie tylko kraje ale mamy wybór pomiędzy mapami Navteq (na 7 dni a później płatne) a mapami darmowymi OpenStreetMap. Możemy zainstalować dla porównania jedne i drugie. Po zakończeniu instalacji Internet do nawigowania nie będzie już potrzebny, chyba że chcemy korzystać z funkcji Traffic. Raz na kwartał można też sprawdzać w Internecie czy nie pojawiły się bardziej aktualne mapy.

Po instalacji programu, wyborze głosu i mapy pozostaje tylko wybrać cel podróży i rozpocząć nawigację. Przechodzimy do zakładki Jedź do i wybieramy jedną z dostępnych opcji – adres, planowane trasy, historia, kontakty, współrzędne lub szukanie online. Przy wyborze adresu może pojawić się mały problem gdyż mapy Navteq zazwyczaj mają bazę adresową czyli można wybrać kraj, miasto, ulicę i nr domu. W OpenStreetMap numer domu jest niedostępny i podajemy najbliższe do celu skrzyżowanie ulic.

Na pocieszenie mogę powiedzieć, że po instalacji map zarówno Navteq jak i OpenStreetMap zdziwiłem się, że mapy Navteq  pochodzą z pierwszego kwartału 2013 roku, a mapy OpenStreetMap też z pierwszego kwartału lecz 2014 roku. Odniosłem też wrażenie, że mapy Navteq są mniej dokładne w stosunku do map tej samej firmy, które widziałem w innych programach nawigacyjnych.

be-on-road

bor

be-on-road

bor

Sama nawigacja działa płynnie, szybko dostosowuje się do zmiany trasy, jeśli zjechałem z wcześniej wyznaczonej. Posiada asystenta pasa ruchu. Mapy w wersji OpenStreetMap są trójwymiarowe czyli budynki pokazywane są w formie klocków. Na wyświetlaczu mamy przydatne informacje o dopuszczalnej prędkości, czasie dojazdu do celu, odległości do celu, odległości do najbliższego manewru, itp. W czasie jazd nawigacja działała płynnie, bez wieszania się. Szybko łapała pozycje z satelitów.

Niezła alternatywa dla płatnych programów.

Incoming search terms:

 • be on road
 • beonroad
 • www beonroad com
 • be-on-road
 • be on road opinie
 • be on road nawigacja
 • nawigacja be on road
 • be on road po polsku
 • be on road aktualizacja map
 • be on road mapy

6 Comments to Nawigacja BE-ON-ROAD

 1. Andrzej pisze:

  Witam.Ja no gorąco – po pierwszym dniu instalacji drobna uwaga.Mam swój wiek i chetnie dowiedzialbym sie jak w tej nawigacji zmienic (powiększyc) czcionkę interfejsu – jest bardzo mała.
  Prosze o pomoc i z góry dziękuje

 2. razer pisze:

  W jakich telefonach spotkałeś się z zainstalowana tą aplikacją? Ja nie widziałem jej w żadnym smartfonie.

 3. andrzej pisze:

  Gdzie znajdę aktualizację be-on-road ????

 4. zalanie wodą pisze:

  System kontroli wycieku wody Posejdon służy do wczesnego wykrywania i lokalizacji nieszczelności w systemie domów, mieszkań i instalacji przemysłowych.

  System blokuje przepływ wody, aby wyeliminować przyczyny nieszczelności i informuje o tym wypadku.

 5. Janek pisze:

  Bardzo dobra nawigacja. Działa szybko, płynnie.Aczkolwiek jak każda nawigacja ma swoje mankamenty.Ale prawdą jest też że nie można nie myśleć za kierownicą.Będąc na Śląsku jadąc z A4 do Zabrza chciałem dojechać na ul.Św. Wawrzyńca niestety navigacja wyprowadziła mnie w pola. Zawróciłem i navigacja przeliczyła ponownie trasę i było wszystko OK. Natomiast w Tychach jadąc na ul. Piłsudskiego z Zabrza prowadzała mnie po całych Tychach. tak że w miastach szczególnie dużych może być kłopot.Zaletą navigacji be on road jest to że bardzo szybko przelicza trasę. Przy zjazdach rozjazdach łatwo zająć właściwy pas ruchu.

 6. zaglądnij pisze:

  Jestem pod wielkim wrażeniem! Dziękuję za wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>